Tweetalige leerlingen lezen samen een boek

"Voor de leerlingen is het Duits al iets heel vanzelfsprekends"

meer over:
Op basisschool Buurse in Haaksbergen krijgen de kinderen sinds 2016 Duitse les in het kader van het Buurtalenproject.
3 minuten

Caterine Nijhuis is leerkracht en geeft Duitse les aan groep één tot en met vier. Vanaf dit schooljaar gaat ook directeur Juliët Elsinghorst Duits geven, aan de kleuters.

Juliët: ‘Onze school staat vlak bij de Duitse grens. Veel van onze leerlingen komen regelmatig in een Duitse supermarkt, sommigen wonen zelfs in Duitsland. Daarom vonden we het allemaal een logisch idee toen de vorige directeur, mijn voorganger, vertelde over Buurtaalonderwijs Duits en de subsidie die daarvoor bestaat.’

Caterine: ‘Ik vond het meteen een mooie uitdaging. Een groot deel van mijn familie is Duits, ik heb vroeger vaak Duitse televisie gekeken. Aan de andere kant was mijn havo-Duits al best een beetje weggezakt. Ik kon er goed mee uit de voeten toen ik twee jaar geleden begon met Duits bij de kleuters, maar het is wel fijn dat ik inmiddels ook een jaar bijscholing heb gedaan.’

Juliët: ‘Dit jaar ga ik ook de cursus doen, en Duits geven aan de kleuters. Toen we begonnen met het Buurtalenproject hebben we beloofd dat we eind 2020 twee leerkrachten zouden hebben die het vak konden geven.’

Caterine: ‘We groeien mee met de eerste groep die in 2016 Duits kreeg. Nu geven we het vak dus tot en met groep vier, vanaf volgend jaar komt groep vijf erbij. Voor de laagste klassen zijn de lessen nog heel speels. We werken veel met liedjes, leesboekjes en spelletjes, aan de hand van thema’s. ‘Winkel’ is bijvoorbeeld een thema, dan oefenen we met zinnetjes als: ‘Ich möchte gerne ein Apfel’, maar het is nog vooral luisteren.’

Juliët: ‘Voor de leerlingen is het Duits al iets heel vanzelfsprekends. En je kunt merken dat kinderen met aanleg voor taal er plezier in hebben. Ik vind het mooi dat we hen op deze manier kunnen stimuleren hun talenten te gebruiken. Kinderen met een taalknobbel kunnen hier echt hun ei in kwijt.’

Caterine: ‘Twee keer per jaar gaan de kinderen op uitwisseling met een Duitse partnerschool. Bij de laatste uitwisseling kon je goed merken dat de kinderen meer contact met elkaar maakten dan de vorige keer. Spelen wordt daardoor veel leuker. We proberen ze ook steeds iets van de cultuur mee te geven. In Duitsland kregen ze een lunch met lekkere Duitse harde broodjes, toen de Duitse kinderen in december hier waren hebben we ze kennis laten maken met Sinterklaas.’

Juliët: ‘Ons Buurtalenonderwijs is een mooie manier om ons als school te profileren. Ik zou het andere scholen in grensregio’s zeker aanraden om ook Buurtalenonderwijs te gaan aanbieden. Wat wij erg prettig vinden is dat er een Werkgroep Buurtaal is, waarbinnen je lesideeën kunt uitwisselen. Er is goede ondersteuning. Scholen die nieuwsgierig zijn hoe wij het doen, kunnen ook altijd contact met ons opnemen.’

Buurtaalonderwijs

Steeds meer kinderen krijgen Duits of Frans op de basisschool. Niet alleen in de grensregio’s, maar ook in andere delen van Nederland. Ook aan de slag met Duits of Frans op je basisschool? Bekijk dan ook eens geschikte lesmaterialen:

Lesmateriaal Duits op de basisschool

Lesmateriaal Frans op de basisschool

Nog meer nieuws over internationalisering in onderwijs? Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en blijf altijd op de hoogte.

‘Scholen mogen meer de regie nemen in hun curriculum’

8 oktober 2019
Zeg je wereldburgerschap, dan zeg je framing, volgens pedagoog en onderwijskundige Madeleine Vreeburg. Of we nu willen of niet, allemaal denken we in frames. "Het begint bij zelf kritisch leren nadenken."

‘Vaardigheden moeten centraal staan bij burgerschap en taal’

17 juni 2019
Wat gaat er veranderen voor het talenonderwijs en hoe gaat burgerschap er uitzien? Voor het laatst kan feedback worden gegeven op de voorstellen van curriculum.nu.

Conferentie Taal en wereldburgerschap in het vo: the next level

15 november 2019 09:30 - 17:00
ReeHorst, Ede
In onze internationaler wordende samenleving spelen taal- en (wereld)burgerschapsonderwijs een hoofdrol. Kom naar de conferentie waar deze belangrijke onderwerpen centraal staan.