Van Baalen is veel te somber over de Europese erkenning van Nederlandse graden en diploma’s
17 feb 2009
Nederlandse studenten hoeven zich geen zorgen te maken over het gebrek aan erkenning van Nederlandse diploma’s over de grens.
Volgens de liberale politicus Hans Van Baalen zouden die in de rest van Europa waardeloos zijn. “Vooral hbo-diploma’s zijn in het buitenland niets waard”, aldus van Baalen.
Een korte rondgang onder de landenspecialisten op de afdeling Onderwijsvergeljking van de Nuffic leert, dat in landen waar veel Nederlandse studenten naar toe gaan het hbo-diploma meestal op waarde wordt geschat, zeker als het om beroepsuitoefening gaat.
Gewaardeerd
In Duitsland, Vlaanderen, Frankrijk, Engeland en trouwens ook de Verenigde Staten worden Nederlandse gediplomeerden in het algemeen gewaardeerd. In Portugal en vooral Spanje kan het lastig zijn, maar in die landen staat men kritisch ten opzichte van alle buitenlandse opleidingen.
Dat hbo'ers elders in Europa op de juiste waarde worden geschat, komt mede omdat in de meeste Europese landen wel degelijk net als bij ons systemen voorkomen, waarin wetenschappelijk en professioneel onderwijs naast elkaar bestaan. Waar dat niet het geval is, zoals in het Verenigd Koninkrijk, kennen universiteiten toch zowel beroepsgerichte als op onderzoek georiënteerde afstudeerrichtingen.
Bolognaproces
In het kader van het zogenaamde Bolognaproces werken inmiddels een kleine vijftig, voornamelijk Europese landen samen om hun onderwijssystemen voor elkaar transparant te maken. Dit moet ertoe leiden, dat buitenlandse diploma’s en graden overal op hun merites worden beoordeeld.
Snelle en correcte waardering
Het is daarbij niet de bedoeling om tot een enkel door alle landen in te voeren Europees systeem van opleidingen en curricula te komen, zo hebben de ministers van onderwijs van de betrokken landen vastgesteld. In dat kader komen zogenaamde qualification frameworks tot stand, die behulpzaam zijn om een snelle en correcte waardering van graden en diploma’s mogelijk maken.
Nieuwe stappen
De Beneluxlanden treden op als gastheren van de volgende Bolognaconferentie, die op 28 en 29 april in Leuven en Louvain-la-neuve plaats vindt. Daar bespreken de ministers van onderwijs van de Bolognalanden nieuwe stappen.