Plasterk houdt vast aan uitbreiding hbo-titulatuur
22 apr 2009
Minister Plasterk blijft bij zijn plan om afgestudeerden aan het hbo de mogelijkheid te geven zich ‘Bachelor of Applied Arts’ (BAA) of ‘Bachelor of Applied Sciences’ te noemen. Volgens de door hem ingestelde commissie, die dat voorstel getoetst heeft, kleven daar zowel voor- als nadelen aan.
De voor- en nadelen
Als positieve kanten noemt de commissie de consistentie met de naamgeving van hogescholen: Universities of Applied Sciences. Ook zijn er hogescholen die de titel Bachelor of Applied Sciences al gebruiken en de nieuwe graden sluiten enigszins aan op het Angelsaksische systeem.
Daar staat tegenover, dat deze titels in internationaal verband geen duidelijk afgebakende categorie van opleidingen aanduiden. Zeker in Europa zijn ze niet erg gangbaar, wat de aansluiting met de Europese Hoger Onderwijs Ruimte niet bevordert. Maar dat bezwaar is van toepassing op elk voorstel dat tot nu toe is gedaan, concludeert de commissie, omdat er geen internationaal gangbare aanduiding bestaat.
Huidige hbo-graden al goed bruikbaar
De commissie merkt ook op dat de huidige hbo-graden internationaal goed bruikbaar lijken te zijn. Directeuren van de Nuffic Netherlands Education Support Offices (Nuffic Neso’s) merken dat slechts een klein aantal buitenlandse studenten zich daardoor laten afschrikken. Ook krijgt de Nuffic geen klachten over de erkenning van hbo-graden door de benaming ervan. Als er problemen zijn, komt dat eerder door onbekendheid met het fenomeen hbo zelf. Plasterk gaat kijken hoe dat aangepakt kan worden.
Aanbevelingen
De commissie doet de aanbeveling om hbo-opleidingen waarbij minimaal 30 procent van de docenten gepromoveerd is, de titels Bachelor of Science en Bacholor of Arts te verlenen. Later zou dat percentage verhoogd moeten worden naar 50. Interessant, vindt Plasterk, maar het aantal gepromoveerde hbo-docenten is nu te gering om dit uit te voeren. Het voorstel van de commissie om universiteiten en hogescholen samen een gemeenschappelijk accreditatie- en gradenstelsel te laten ontwikkelen, noemt de minister slechts op de lange termijn relevant.
Meer informatie
Download de brief van Plasterk aan de Tweede Kamer over het advies van de commissie (33 kB)
Download het volledige advies van de commissie (92 kB)
Bron: transfermagazine.nl (met kleine aanpassingen van de redactie).