Jan Jaap Kuipers
05 apr 2011
Wat heb je gedaan voordat je naar het EUI ging?
In 2004 ben ik in Maastricht met de studie European Law School begonnen. Na mijn eerste studiejaar werd ik uitgenodigd deel te nemen aan een programma dat rechtenstudenten kennis liet maken met wetenschappelijk onderzoek. Van daaruit ben ik in een student-assistentschap gerold. Zowel het onderzoek als het student-assistentschap bevielen goed en dus besloot ik na het (cum laude) behalen van mijn master in 2008, een promotieonderzoek te gaan doen.
Hoe lang zit je al in Florence?
Dit is nu mijn derde jaar aan het Europees Universitair Instituut. Als alles meezit wil ik graag dit jaar mijn promotieonderzoek afronden.
Wat doe je precies aan het EUI?
Mijn onderzoek richt zich voornamelijk op de invloed van het Europees recht op het Internationaal Privaatrecht (het recht dat bepaalt welk recht van toepassing is) op het gebied van contractuele verbintenissen. Naast het onderzoek is er voldoende ruimte om deel te nemen aan seminars en conferenties en tot het doen van publicaties. Het publiceren door promovendi wordt gestimuleerd en niet alleen door je eigen supervisor. Zo werd ik bijvoorbeeld een jaar geleden door mijn Head of Department benaderd met het verzoek een hoofdstuk te schrijven in een boek over de externe betrekkingen van de Europese Unie.
Daarnaast stimuleert het EUI ook de sociale integratie van promovendi. In mijn eerste jaar ben ik bij het roeiteam gegaan. Met het EUI-team hebben we deelgenomen aan regatta's in Pisa, Turijn en Mantua. Naast roeien worden er Italiaanse taallessen aangeboden, is er een koor, een hikingclub en een voetbalteam.
Waarom wilde je naar het EUI? Wat maakt het EUI zo bijzonder voor jou?
Op het EUI worden jaarlijks ongeveer veertig juristen toegelaten. Het grootste deel van die juristen heeft in het onderzoek een Europese dimensie. Er zijn dus volop kansen om jouw onderzoek en nieuwe ontwikkelingen met collega's te bespreken. Het onderzoeksklimaat was dus voor mij de primaire reden om voor Florence te kiezen. Daarnaast helpt het natuurlijk ook wel dat het instituut gelegen is in een prachtige omgeving waar een goed restaurant en koffiebar nooit ver weg zijn.
Kun je in één zin aangeven waarom meer mensen naar het EUI zouden moeten gaan?
Met een toelatingsinterview heb je niets te verliezen. Je reis- en verblijfskosten worden zelfs vergoed. Wanneer je er eenmaal geweest bent, snap je zelf ook wel waarom je er langer moet blijven.