EAIE-training ‘Basics of forensic educational credential research’
12 jun 2008
Van 22 tot 25 april vond voor de eerste keer de EAIE-training ‘Basics of forensic educational credential research’ plaats, die bedoeld was om kennis te maken met verschillende veel voorkomende druktechnieken en deze te leren onderscheiden.
De training werd gegeven aan het Media Instituut (de voormalige Grafische School) in Eindhoven. Het gezelschap bestond uit 20 cursisten, veelal admissions officers, afkomstig uit zowel de VS als West-Europa. Het Media Instituut beschikt over zeer ervaren vakdocenten en over diverse drukmachines, zodat de cursisten konden zien hoe documenten in de praktijk worden vervaardigd en wat de kenmerken per techniek zijn. Daarbij werd vanzelfsprekend veel aandacht besteed aan echtheidskenmerken die op diploma’s kunnen voorkomen.
Het accent van de training lag op diploma’s van het voortgezet en hoger onderwijs van de voormalige Sovjet-Unie, met speciale aandacht voor Rusland, Georgië en Oekraïne. Daarnaast waren er presentaties van de diplomabank, een databank waar technische en andere specifieke kenmerken van buitenlandse hogeronderwijsdiploma’s zijn opgeslagen. De diplomabank is een initiatief van de Informatie Beheer Groep, met de Nuffic als meewerkend partner. Ook was er een presentatie van het nieuwe, beveiligde Nederlandse diploma voor het voortgezet onderwijs.
De deelnemers werden ook zelf aan het werk gezet. Met behulp van eenvoudige hulpmiddelen, zoals een loep en een UV-lampje, moesten ze echtheidskenmerken van verschillende documenten opsporen. De training was zeer succesvol, en zal waarschijnlijk volgend jaar opnieuw plaatsvinden.