NL4Talents bindt buitenlandse studenten aan Nederland

Publicatiedatum: 25-02-2013 14:16
Tags:

Getalenteerde buitenlandse studenten stimuleren om na hun studie in Nederland te blijven. Dat was het doel van het Nuffic-evenement NL4Talents, dat zaterdag 23 februari voor het eerst werd gehouden. Zo’n 650 studenten uit 89 landen over de hele wereld volgden lezingen en deelsessies in de Fokker Terminal in Den Haag. Een terugblik op een geslaagde dag.

‘Ik kom hier om plannen te maken,’ zegt de Indiase student Veerendra als hij de plenaire zaal in de Fokker Terminal binnenloopt. ‘Voor mijn PhD-onderzoek in Delft zit ik alleen maar achter de computer en denk ik alleen maar aan techniek. Vandaag oriënteer ik me op mijn toekomst.’ Hij lacht. ‘Lekker Nederlands hè, om de dingen zo ruim van tevoren te plannen?’

Binden aan Nederland

Het is zaterdagochtend, 23 februari 2013, bijna half elf. NL4Talents, het Nuffic-evenement voor talentvolle internationale studenten, staat op het punt te beginnen. Samen met Veerendra lopen zo’n 650 andere studenten de plenaire zaal binnen. Met NL4Talents wil de Nuffic ze stimuleren om in Nederland te blijven. De Nederlandse kenniseconomie kan buitenlands talent namelijk maar wàt goed gebruiken. Maar ook enthousiaste, succesvolle ‘ambassadeurs’ in het buitenland zijn natuurlijk zeer waardevol voor Nederlandse onderwijsinstellingen.

Na inspirerende openingslezingen van Freddy Weima, algemeen directeur van de Nuffic, de in Nederland succesvolle Nieuw-Zeelandse topjurist Catherine Harwood en ASML-topman Hans Strieder, wordt de website www.careerinholland.nl officieel gelanceerd. De door de Nuffic en EVD Internationaal ontwikkelde site is vanaf nu dé informatiebron voor alle buitenlandse studenten die een carrière in Nederland overwegen.

Deelsessies en interactie

En dan begint een dag vol deelsessies en sociale activiteiten. In drie rondes zwermen de studenten uit over het gebouw. Van een vrolijke crashcursus Nederlands tot een workshop solliciteren en een sessie over immigratieregels: voor alle aspecten van (het beginnen van) een carrière in Nederland is aandacht. ‘Of ik in Nederland blijf, weet ik nog niet zo zeker,’ zegt studente Ona uit Litouwen in de pauze tussen twee sessies. ‘Maar de workshop presenteren was in ieder geval heel leerzaam. We kregen praktische tips om zelfverzekerder voor een groep te staan. Daar heb ik voor mijn werk zeker iets aan.’

In de centrale hal worden gedurende de dag de lunch en versnaperingen gepresenteerd, wordt informatie over de diensten van de Nuffic verstrekt, kunnen studenten een professionele LinkedIn-foto laten maken, en worden studenten op een speelse manier met elkaar in contact gebracht. Dames in opvallende rood-wit-blauwe uitdossing laten iedereen visitekaartjes invullen en koppelen studenten met gelijksoortige achtergrond of ambitie aan elkaar. ‘Ik ben de levende variant op LinkedIn,’ vertelt een van de ‘connectoren’ met een vriendelijke lach.

Onmogelijk?

NL4Talents wordt afgesloten met een korte lezing van Hanneke Teekens, directeur Informatiediensten van de Nuffic, en een wervelend optreden van Gregory Shapiro van stand up comedy-gezelschap Boom Chicago uit Amsterdam. Met scherpe blik analyseert de Amerikaan de Nederlandse samenleving. In Nederland is méér mogelijk dan de Nederlanders zelf in de gaten hebben, houdt Shapiro zijn publiek voor. Het klinkt als een waarschuwing: ‘Als een Nederlander zegt dat iets niet kan, dan betekent dat alleen dat hij er zelf niet veel zin in heeft.’

Laatste wijziging: 25-02-2013 14:16