Hogeronderwijsmissie Nuffic groot succes
Van 18 november tot en met 24 november 2012 organiseerde de Nuffic voor een groep van 32 vertegenwoordigers van Nederlandse hogeronderwijsinstellingen een missie naar Brazilië. Doel van het bezoek was om de bestaande relaties met het Braziliaanse hoger onderwijs te verstevigen en nieuwe mogelijkheden voor samenwerking te verkennen.
De missie was een groot succes, ook omdat zij parallel werd georganiseerd aan de grote handelsmissie van de Nederlandse overheid en het bedrijfsleven. Prins Willem Alexander en prinses Máxima waren aanwezig bij een seminar dat in het kader van de hogeronderwijsmissie was georganiseerd. Tijdens de missie werd bekend dat een tweede call beschikbaar kwam in de uitvoering van het Science without Borders Holland-programma.
Deelnemers
De Nuffic, de Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs, had in goed overleg een programma samengesteld voor het bezoek. Bestuurders van acht universiteiten en zes hogescholen namen deel aan de missie. Ook waren de VSNU en HBO-raad vertegenwoordigd, net als het ministerie van OCW.
Ter plaatse had het Nuffic Neso-kantoor in Brasilia een groot aandeel in de voorbereiding en uitvoering van het programma. Dit kantoor heeft tot doel de samenwerking tussen het Braziliaanse en het Nederlandse hoger onderwijs te bevorderen. Internationale studentenmobiliteit vormt hier een belangrijk onderdeel van. De Nuffic heeft soortgelijke kantoren in nog negen andere landen en steden in de rest van de wereld.
Diverse ontmoetingen
Het Nederlandse hoger onderwijs ontmoette in drie steden – Brasilia, São Paulo en Belo Horizonte – vertegenwoordigers van Braziliaanse topuniversiteiten. Daarnaast waren er ontmoetingen met de belangrijkste Braziliaanse hogeronderwijsorganisaties, CAPES en CNPq, en met vertegenwoordigers van het Braziliaanse ministerie van Onderwijs en andere overheden. Via rondetafelbijeenkomsten, seminars en matchmaking-sessies werd een platform geboden om de innovatieve en creatieve kracht van Nederland als kennisland uit te dragen. Uiteraard waren er ook diverse momenten om te netwerken. Er zijn verschillende perspectiefrijke contacten gelegd met Braziliaanse partners voor langdurige institutionele samenwerking.
Science without Borders Holland
Speciale aandacht verdient het beschikbaar komen van een tweede call in het door de Braziliaanse overheid gefinancierde beurzenprogramma Science without Borders Holland. Dit beurzenprogramma biedt Braziliaanse topstudenten de mogelijkheid om aan een hogeronderwijsinstelling in het buitenland te studeren of onderzoek te doen. De komende periode zullen jaarlijks meer dan tweehonderd Braziliaanse bachelorstudenten naar Nederland komen om hier verder te studeren.
Lovende woorden
Ook kroonprins Willem Alexander en prinses Máxima waren zeer lovend over het Science without Borders Holland-programma. Dit werd onderstreept in de speech die prinses Máxima hield op het seminar bij CAPES, de Braziliaanse counterpart van de Nuffic, tijdens de aftrap van de hogeronderwijsmissie.
Zowel de deelnemende universiteiten en hogescholen als de koepelorganisaties en het ministerie van OCW hebben nadrukkelijk bijgedragen aan het succes van de hogeronderwijsmissie. Alle betrokkenen waren erg tevreden over de opzet en uitvoering van het bezoek, inclusief de combinatie met de handelsmissie.

